Zakończenie srebrnej szpili w kształcie ptasiej główki zdobionej granatem, ze śladami pozłacania oraz srebrna zapinka tarczowata bogato zdobiona m.in. granatami, pozbawiona igły i sprężyny. Zabytki te należą do ozdób z kręgu kultury wczesnomerowińskiej wykonanych przypuszczalnie w północnej Francji.

Charakter zabytków wskazuje, że mogły one stanowić część wyposażenia bogatego grobu merowińskiego. Identyfikacja miejscowości, z której pochodzą zabytki, nie jest rozstrzygnięta. Jak wynika z wydanego w 1788 r. monumentalnego opracowania geograficzno-historycznego Antona Friedricha Büschinga (Erdbeschreibung. Dritter Theil, welcher Portugal, Spanien und Frankreich enthält), nazwa „Montedur” może odnosić się do miejscowości Monteux położonej w Prowansji, nieopodal Awinionu.

Okoliczności odkrycia: nieznane. Ozdoby mogły dostać się w latach 30. XX w. w drodze zakupu lub darowizny do Śląskiego Muzeum Starożytności i Rzemiosła Artystycznego, którego kontynuatorem jest obecne Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu. Istnieje również możliwość, że przedmioty te pochodzą z jednego z rozproszonych w wyniku II wojny światowej śląskich zbiorów muzealnych.

470/480 – 520/530 r.

Muzeum Archeologiczne, Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia