Brązowa sprzączka do pasa typu Strzegocice-Tiszaladány-Kerč (typ AH44 wg Madydy-Legutko), uszkodzona i naprawiana. Rama, owalna w przekroju z wyprofilowaną osadą kolca jest inkrustowana srebrem. Kolec jest profilowany (wymieniony), skuwka podwójna z sześcioma nitami, z których trzy były wymieniane w trakcie naprawy. Blacha zewnętrzna sprzączki jest zdobiona wzorami wycinanymi i stempelkowymi oraz pozłacana.

Sprzączki typu Strzegocice-Tiszaladány-Kerč znajdowane są szczególnie często nad środkowym Dunajem i w północnej strefie M. Czarnego a także na południu Polski. Masywne pozłacane okazy zdobione stempelkami i ornamentem wycinanym uważa się nieraz za elementy stroju mężczyzn należących do elit militarnych.

Z amatorskich poszukiwań Józefa Kobierzyckiego z lat 1870–1910, w 1945 r. zakupiona do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie od siostry Józefa, Ireny Korab-Kobierzyckiej.

IV/V – 1. poł. V w.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie