Brązowa sprzączka do pasa typu Strzegocice-Tiszaladány-Kerč (typ AH43 wg Madydy-Legutko), uszkodzona, o ramie owalnej. Kolec jest profilowany, skuwka podwójna z pięcioma nitami (w tym dwoma wtórnymi – ślad naprawy?). Blacha zewnętrzna jest zdobiona wzorami wycinanymi i stempelkowymi.

Sprzączki typu Strzegocice-Tiszaladány-Kerč występują na rozległym obszarze Europy, szczególnie licznie nad środkowym Dunajem i północnej strefie nadczarnomorskiej. Obecność ich w Polsce południowej wiązać należy zapewne z oddziaływaniem pierwszego z wymienionych ośrodków.

Odkryta prawdopodobnie w pocz. XX w., podczas prac na terenie (lub w rejonie) nowożytnego cmentarza, między dzisiejszymi ul. Lipową i Raabego. Przypuszczalnie wchodziła w skład wyposażenia zniszczonego grobu inhumacyjnego. Do Muzeum Archeologicznego Erazma Majewskiego w Warszawie zabytek przekazał Kozłowski w 1908 r. Naczynia z wyposażenia grobu znajdują się w zbiorach Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

IV/V – 1. poł. V w.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie