Sprzączka pochodząca ze skarbu z Zagorzyna, wykonana z pozłacanego srebra, z litą, półkolistą ramą z pięcioboczną skuwką zdobioną w stylu Untersiebenbrunn. Środkowa część skuwki zdobiona jest wycinanym ornamentem rozetkowym (tzw. Kerbschnitt), zaś kolec zakończony stylizowanym ornamentem w postaci głowy zwierzęcej/ptaka (orła) – ornamentem stemplekowym (Stempelornamentik).

Zabytki podobne do sprzączki z Zagorzyna występują najczęściej w Kotlinie Karpackiej, jak również na Krymie, a także pojedynczo w innych rejonach Europy. J. Werner uważał, że stanowi ona wyrób warsztatów naddunajskich, kontynuujących tradycje prowincjonalnorzymskie. Wg J. Tejrala należy ją datować na 2. ćw. V w.

Przypadkowe odkrycie dokonane ok. 1926/27 r. przez miejscowych włościan. Ogromny skarb, w skład którego, poza opisywaną sprzączką, wchodziły m.in. złote multiple, złote i srebrne monety oraz złote precjoza uległ rozproszeniu w niejasnych okolicznościach. Większość zabytków została odkupiona od znalazców przez różne osoby i następnie sprzedana kolekcjonerom, zaś najcenniejsze wywieziono poza granice Polski lub przetopiono.

2. ćw. V w.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu