2 smukłe amfory typu spatheion 1, z wywiniętą, pogrubioną krawędzią wylewu, wysoką szyjką i długim wąskim korpusem z ostro zakończonym dnem; na szyi dwa szerokie przeciwstawne ucha; jedna amfora ma lekko uszkodzone dno, druga zachowała się w ok. ⅔, jest uzupełniona gipsem.

Amfory typu spatheion 1, produkowane w V w. w warsztatach północnoafrykańskich (dzisiejsza Tunezja) służyły do transportu różnych towarów (oliwki, prawdopodobnie także wino i sos rybny).

Amfory zostały znalezione przypadkowo podczas kopania studni pomiędzy 1909 a 1914 r. w majątku należącym do Bronisława Adama Łastowieckiego. W 1948 r. (lub w 1947) zostały przekazane Państwowemu Muzeum Archeologicznemu w Warszawie przez jego syna, Kazimierza Łastowieckiego z Krakowa.

V w.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie