W skład wyposażenia grobu 61 wchodziły m.in.:

1 – waza wykonana na kole garncarskim;
2 – czarka lepiona ręcznie, zdobiona szeregiem profilowanych guzków stożkowych;
3 – misa wykonana techniką wytłaczania w formie (terra sigillata) o gładkiej powierzchni, barwy ceglastoczerwonej;
4 – igła ze stopu miedzi;
5 – wisiorek z prostokątnej blaszki jednostronnie niklowanej, zdobionej dwiema liniami;
6 – bransoleta z taśmy srebrnej, z wyobrażeniem żmijowych główek na końcach i krzyżującymi się liniami imitującymi motyw skóry;
7 – zestaw kluczy miniaturowych ze stopu miedzi, zawieszonymi na masywnym kółku;
8 – zawieszka lunulowata ze stopu miedzi, o rozszerzających się końcach z umieszczonymi na nich okrągłymi wyrostkami i widocznymi śladami emalii we wgłębieniach;
9 – para srebrnych zapinek;
10 – wisior z muszli purpurowca i grubego pręta ze stopu miedzi;
11 – bransoleta złożona z trapezowato uformowanej srebrnej blaszki, przymocowanej języczkowatym wypustem do rzemienia (zachowały się resztki skóry), na który były nanizane 2 kółka ze stopu miedzi i 2 paciorki ze szkła;
12 – mała kolia z 8 szklanych paciorków;
13 – trójwarstwowy grzebień z poroża, łączony brązowymi nitami;
14 – kolia z 46 paciorków i wisiorków: 12 wisiorków bursztynowych, 5 paciorków ze szkła i 29 soczewkowatych wielobarwnych paciorków.

Grób został odkryty na cmentarzysku birytualnym (stan. 1C) badanym od 1984 r. W prostokątnej jamie grobowej odsłonięto zarys dużej trumny wydrążonej w kłodzie ze słabo zachowanym szkieletem dziecka. Zmarły pochowany był z bogatym wyposażeniem składającym się z 9 naczyń glinianych, 2 kolii paciorków szklanych i bursztynowych, 2 bransolet, grzebienia, igły oraz zawieszek z metali, bursztynu, szkła i muszli. Amulet z muszli czarnomorskiego purpurowca oraz bransoleta wykonana z nanizanych na rzemień paciorków i metalowych ozdób są charakterystyczne dla terenów nadczarnomorskich. Natomiast bałtyjskie pochodzenie ma zawieszka lunulowata. Obcą formą jest także misa terra sigillata będąca importem prowincjonalnorzymskim z terenów Azji Mniejszej.

2. poł. III w.

Muzeum Zamojskie w Zamościu